• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית
Israel Society of Plastic Surgeons
יו"ר האיגוד:
פרופ' יוסף חייק

מזכיר:
ד"ר אריאל טיסונה

גזבר:
ד"ר נמרוד פרידמן
טיפולים משניים

דיבור

דיבור ברור תלוי במבנה ושלמות החך. חך שסוע עלול לפגום באיכות הדיבור ולגרום לצליל להישמע מאונפף.

דרושה פגישה מוקדמת עם קלינאית התקשורת לצורך הדרכת האכלה (בשיתוף עם יועצת ההנקה) ולצורך יצירת הקשר העתידי. בפגישה הראשונה יודרכו הורי התינוקות בדרכים לגרייה לדיבור בכלל ולדיבור נכון בפרט. הורי ילדים עם שפה שסועה יודרכו לגריית שימוש נכון בשפתיים. ילדי שפה שסועה בלבד, סביר כי לא יזדקקו יותר לטיפולה של קלינאית התקשורת, אולם ילדי החך השסוע יפגשו עמה שוב בזמן שיתחילו להגות הברות ומילים (בגיל של  12 – 6 חדשים), על מנת לחזור ולהדריך לגבי הגייה נכונה. לאחר תיקון החך ותחילת הדיבור המלא יחלו ילדים אלו, באופן הכרחי, בטיפול בדיבור, על מנת ללמדם להשתמש נכון בחך החדש שלהם.

הרוב המכריע של ילדי חך שסוע  ידברו בסוף התהליך, דיבור ברור ונקי למדי. מיעוטם(2%) יזדקק לטיפול ממושך ולעיתים רחוקות אף לניתוח נוסף של החך האחורי, על מנת לשפר את איכות הדיבור.

שמיעה

המצב של חך שסוע עלול גם לגרום לבעיה באוזן הפנימית, והילד עלול לסבול מירידה בשמיעה עקב זיהומים חוזרים או הצטברות נוזלים של האוזן הפנימית. בעיות השמיעה עלולות אף להחריף את בעיית הדיבור של הילד. מעקב על ידי רופא אף אוזן וגרון הוא חלק מן הטיפול לו יזדקק ילדכם באופן שיגרתי. בדיקות שמיעה תתבצענה לפני ניתוח החך, בכדי להעריך אם באותו הניתוח של תיקון החך יותקנו  ”כפתורים” (פתחי ניקוז) בעור התוף, ובכדי למנוע הצטברות נוזלים, זיהומים חוזרים ובעיות שמיעה.

שיניים


ילדכם חייב להיות במעקב צמוד של רופא שיניים מומחה לילדים, על מנת לוודא כי השיניים והחניכיים בריאים וצומחים כהלכה. בחולים עם חך שסוע צפוי צורך לטיפול אורטודונטי,ולכן חובה לשמור על בריאות כל השיניים (ללא חורים) טרם תחילת הטיפול.

אורטודונטיה

ברוב הילדים עם חך שסוע  תהיה הפרעה במנח השיניים והחניכיים. בבעיה זו ניתן לטפל  באמצעות גשרים ומכשירים אורטודונטיים. האורטודונט יחל במעקב אחר מבנה הלסת של ילדכם בגיל מוקדם, אולם בדרך כלל הטיפול לא יחל לפני גיל שבע שנים. לעיתים יכלול הטיפול ניתוח נוסף של השתלת עצם מאזור המותן, בכדי לסגור את הסדק המצוי בין שני צדי רכס השיניים.

בעיות רגשיות וסוציאליות

ברור לנו כי אין זה פשוט להסתגל לרעיון כי ילדכם סובל מבעיה אשר תלווה אותו לכל אורך ילדותו ותכלול ניתוחים וטיפולים שונים. כולנו מודעים לקושי זה ולכן לצוות הרב מקצועי שותפים עובד/ת סוציאלי/ת ופסיכיאטר/ית ילדים. הם יהיו זמינים לשוחח, לתמוך ואף לעזור עזרה ממשית סוציאלית או אחרת לאלו הזקוקים לכך. פסיכיאטר/ית הילדים יהיו זמינים לטיפול ותמיכה בילדים בגילאים השונים במהלך חייהם, כאשר הם מגלים קושי פסיכולוגי או חברתי עקב מצבם. אנשי צוות אלו ייטלו חלק בהכנה הרגשית של המשפחה והילד לקראת הניתוח.

מימון הטיפולים

ביטוח הבריאות הממלכתי מכסה את כל האספקטים של הטיפול בילד עם חך ושפה שסועים.

כאמור, אין מקרה אחד דומה למשנהו, ואין ביכולתנו לענות על כל השאלות בפורום זה. כל מקרה ייבדק לגופו וכל שאלה נוספת רצוי להפנות לצוות המטפל.

יש להדגיש, וחייבים לזכור תמיד, שניתוח לתיקון חך ו/או שפה שסועה הוא רק חלק קטן של הטיפול בבעיה. התמיכה המשפחתית היא דבר הכרחי לילדכם. אהבה והבנה יעזרו לו לגדול עם תחושת ביטחון עצמי שתקרין מעבר למום המולד איתו הוא נולד

ברוכים הבאים לאיגוד ישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה פלסטית ואסתטית, להוריד טופסי הסכמה ועוד
איני חבר/ת איגוד