• כלים לשירותך
  • עקבו אחרינו
  • כניסה לחשבון שלי
האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית
Israel Society of Plastic Surgeons
יו"ר האיגוד:
פרופ' יוסף חייק

מזכיר:
ד"ר אריאל טיסונה

גזבר:
ד"ר נמרוד פרידמן
הניתוח

התיקון הכירורגי של החך והשפה השסועים

אם ילדכם נולד עם שפה שסועה, חד או דו צדדית, הוא ינותח על ידי הכירורגים הפלסטיים החל מגיל מספר ימים ועד גיל 3 חודשים לערך. בפגישה עם המנתח הוא יסביר לכם את מהלך הניתוח, משך ומהלך השהייה בבית החולים. טרם הניתוח תוכלו להיפגש שנית עם המנתחים, על מנת להציג שאלות נוספות וכן תוכלו לפגוש את פסיכיאטרית הילדים, שתוכל לעזור לכם בהתמודדות ובהכנה הנפשית לקראת הניתוח.

ניתוח השפה אורך  כ-3-4 שעות  ונעשה בהרדמה כללית. סגירת השסע נעשית באמצעות הרקמות המקומיות בלבד, ללא צורך בהשתלה ממקום אחר, וכוללת שחזור של טבעת השרירים מסביב לפה. ישנם מנתחים אשר מתקנים בו זמנית את העיוות הנרכש של האף. ילדכם יקבל תרופות נגד כאבים באופן קבוע מייד בתום הניתוח, כך שלא יסבול כלל מכאבים. משך השהייה בבית החולים הוא בין 7-4 ימים, שבמהלכם יחזור ילדכם בהדרגה לכלכלתו הרגיל. בתקופה זו, לא יוכל המטופל לינוק, לשתות מבקבוק או למצוץ מוצץ. ההאכלה נעשית בכפית או במזרק והילדים מסתגלים להאכלה זו במהירות. בתקופה זו יענוד הילד סביב מרפקיו סדים עשויים מבד רך, זאת על מנת שלא יוכל להביא את ידיו אל הפה ולסכן את קו התפרים.

ניתוח סגירת החך מבוצע בגיל 18-9 חודשים לערך, וגם בו נעשה שימוש ברקמות מקומיות בלבד לשם הסגירה. גם בניתוח זה משוחזרת מערכת השרירים אשר עוברת דרך החך, על מנת לשחזר את פעילותו ההכרחית לשם דיבור ברור. גם לאחר ניתוח זה יורכבו סדים רכים סביב מרפקי הילד בכדי למנוע הכנסת הידיים אל הפה. ילדכם ישוחרר מבית החולים כאשר יחוש בטוב ויאכל/ישתה באופן מספק. חשוב לציין כי כדאי להביא את ילדכם לניתוח החך כאשר הוא כבר רגיל לשתות מכוס או לאכול מכפית, מכיוון שמיד לאחר הניתוח הילד לא יוכל לשוב לינוק או לשתות מבקבוק.

בעיות נוספות אשר עלולות להתעורר וללוות ילד עם חך או שפה שסועים
בילדים עם חך או/ו שפה שסועה, עלולות מספר בעיות נוספות להופיע בהמשך הדרך: בעיות באיכות הדיבור, בעיות אוזניים שונות כגון זיהומים חוזרים או ירידה בשמיעה, בעיות שיניים ואורתודונטיה (מנח חניכיים ושיניים).

 

ברוכים הבאים לאיגוד ישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

חברי האיגוד מוזמנים להתעדכן בפעילות האיגוד, לעקוב אחר יומן האירועים, לשלם דמי חבר ועוד
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום כירורגיה פלסטית ואסתטית, להוריד טופסי הסכמה ועוד
איני חבר/ת איגוד